noże do warzyw

Noże do obierania warzyw

Nóż do warzyw, obieraczka czy inne cuda? Czym pracujecie w kuchni? Dzisiaj pokażę Wam, co ja mam i dlaczego lubię akurat tym pracować.

Podstawowym narzędziem jest mały poręczny nożyk. W kuchni mam takie trzy. Każdy używam do czego innego. Gdy rozpoczęłam własną przygodę z kuchnią miałam jeden nożyk. Miał grubsze ostrze i za dobrze mi się nim nie pracowało. Potem nastąpił remont. Ten kto to przeżył, wie że mnóstwo rzeczy ginie i jednocześnie odnajduje się na nowo. Układając już wszystko w nowej kuchni znalazłam dwie nowe rzeczy: stary mały nóż i obieraczkę. Nóż który znalazłam jest cienki i bardzo ostry. Tnie wszystko, jest lekki i poręczny. 

Kolejnym cudem jest obieraczka, która sprawia ze praca przy obieraniu warzyw jest szybsza i przyjemniejsza, a warzywa nie są „kwadratowe”. Mam dwie obieraczki. Pierwsza od zawsze leżała na dnie w szufladzie – nowa, jeszcze w opakowaniu. Pewnego razu nożyk leżał gdzieś na dnie zlewozmywaka, a tu marchewka czekała, aż ją obiorę i zetrę na obiad. Otworzyłam szufladę i powiedziałam sobie „no nic spróbujmy”. Decyzję okazała się strzałem w dziesiątkę! Ma ostry nóż i grubą rączkę, dzięki której dobrze się trzyma.

Pół roku temu zakupiliśmy druga obieraczkę z trzema ostrzami: gładkie, karbowane oraz obierające na drobne paski. Jej wada to ułożenie ostrzy. Lepiej się obiera wykonując ruch od siebie (przeciwny kierunek jak w większości obieraczek). Jak to stwierdziłam wśród znajomych Brytyjczycy mają wszystko na odwrót. Ponadto ma kształt okrągły, co powoduje ból dłoni przy dłuższej pracy.

Mamy wiec do wyboru noże i obieraczki. Jeśli wolicie nóż wybierzcie lekki i bardzo ostry. Taki nóż nie zmęczy dłoni podczas obierania większej ilości warzyw, a ostrym nożem się nie zatniecie.

Wśród obieraczek polecam Wam taką, która dobrze leży w dłoni (jak na zdjęciu) i z ostrzem, które przy zakupie będzie osłonięte (zabezpieczone). Pamiętajcie, że nie wszystko obierzecie obieraczką. ;)

Jeszcze taka mała rada: nie warto patrzeć na design i cenę. Nóż do warzyw, który na pierwszy rzut oka chciałoby się wyrzucić, jest najlepszym nożem w kuchni i za nic go nie oddacie. 

Zdjęcie noży do obierania warzyw

Noże do obierania warzyw